• Palubní počítače
  • Diagnostika vozidel zn. Opel
  • Návrhy DPS, Programy pro MCU

Univerzální palubní počítač (B)      Tato rozšířená verze palubního počítače je obdobou menší verze univerzálního PP, má stejný způsob zobrazení a disponuje stejnými funkcemi. Má ovšem větší displej a díky použití většího CPU různé funkce navíc. Konstrukce také umožňuje snadné připojení dvou průtokoměrů a tím také zprovoznit měření spotřeby na dieslových motorech.

Funkce modulu PP:
- Okamžitá spotřeba (l/hod. nebo l/100km)
- Průměrná spotřeba (l/100km) / Dvě nezávislá měření
- Spotřebované palivo / Dvě nezávislá měření
- Průměrná rychlost / Dvě nezávislá měření
- Ujetá vzdálenost / Dvě nezávislá měření
- Dojezdová vzdálenost
- Stopky
- Rychlost vozidla
- Otáčkoměr (Dle vozidla)
- Zobrazení napětí autobaterie
- Množství paliva v nádrži
- Měření vnitřní teploty
- Měření vnější teploty
- Taxametr
- Kontrola dobíjení autobaterie
- Výstup pro relé denního svícení
- Výstup pro relé imobilizéru
- Ovládání manuální klimatizace
- Hodiny

Servisní menu umožňuje následující nastavení
- Vlastní volba jazyka (česky, slovensky, anglicky, polsky, maďarsky)
- Nastavení rozměrů pneumatik
- Nastavení impulzů na jednu otáčku kola
- Nastavení impulzů na 1KM
- Nastavení vstupu pro měření spotřeby
- Nastavení uživatelského menu
- Nastavení velikosti nádrže PHM
- Kalibrace nádrže PHM
- Kalibrace měření ujeté vzdálenosti
- Korekce spotřeby
- Nastavení doplňkových funkcí

Ovládání modulu/Zobrazení
      Ovládání modulu PP je řešeno dvěmi tlačítky (SET a RESet). Výběr funkcí se provádí tlačítkem SET, potvrzení, případně nulování parametru tlačítkem RESet. K zobrazení dat na displeji jsou k dispozici dva řádky o délce 16-ti znaků. V nastavení je možné si zvolit dva způsoby zobrazení dat. První způsob zobrazuje vybraný parametr na celém řádku (horní řádek název parametru, spodní řádek hodnotu parametru). Druhý způsob využívá z řádků pouze prvních deset znaků a zbylých šest znaků na koncích řádků slouží k zobrazení vybraných parametrů, které lze zvolit v servisním menu. Tuto druhou možnost využijeme v případě, kdy chceme mít na displeji zobrazeno více parametrů najednou.

Instalace modulu
      Modul PP je navržen tak, aby jeho instalace byla max. jednoduchá. V základním zapojení je nutné připojit tři vodiče pro napájení (kostra, trvalých 12V, 12V po otočení klíče ve spínací skřínce), vodič signálu tachometru, vodič stavu paliva v nádrži, vodič s informací o spotřebě paliva a tři vodiče k ovládání PP. Napájení modulu PP, signál tachometru a vodič stavu paliva nalezneme na kabelovém svazku za přístrojovou deskou, vodič pro informaci o spotřebě připojíme na jeden ze vstřikovacích ventilů, vodiče pro ovládání modulu PP připojíme dle vlastní volby buď přímo na ovládací páčku k danému typu vozidla, případně na externě umístěná tlačítka.

      Pro správnou funkci modulu PP je důležité správně nastavit měření ujeté vzdálenosti, měření spotřeby paliva a měření nádrže. Pro měření ujeté vzdálenosti je v modulu PP možné nastavit přímo počet impulzů na 1KM, který změříme právě pomocí modulu PP. Nebo pokud známe počet impulzů na jednu otáčku kola, tak zadáme tento počet a nastavíme přímo rozměr pneumatiky. Pro správné měření spotřeby se provede kalibrace po vyjetí jedné, či dvou nádrží PHM a hodnota korekční konstanty se poté zadá v servisním menu. Měření stavu nádrže je odlišné podle typu daného vozidla, takže pro tento účel se v servisním menu nachází kalibrační seqence, která umožní přizpůsobit modul PP téměř každému vozidlu.

Podsvětlení:
K dispozici pro podsvětlení displeje jsou následující varianty:

- Zelenožlutá (žlutozelené podsvícení, černá písmena)
- Modrobílá (modré podsvícení, bílá písmena)
- Jantarová (tmavé pozadí, jantarová písmena)
- Červená (tmavé pozadí, červená písmena)


Rozměry:
- Délka: 122 mm
- Šířka: 44 mm
- Hloubka: 35 mm
- Viditelná plocha 98 mm x 24 mm


Univerzál PP    Univerzál PP